http://gaziemiresnaf.iesob.org.tr
Kategoriler
Şubat 2021
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Oca    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
Arşivler

gd MERHABA

Gaziemir Esnaf Ve Sanatkârlar Odası’nın, yerel gelişimleri, sosyal ve kültürel faaliyetleri yansıtma amaçlı olarak hazırlamış olduğu “ESNAFIN SESİ” dergisinden hepinize merhaba. Gaziemir esnafının sesini, sorunlarını, çözüm önerilerini duyurmayı amaçlayan dergimize gösterilen ilgiye teşekkür ederiz. Gaziemir Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Genel Sekreteri olarak esnafımızı yakından ilgilendiren konularda ve odamızla ilgili gelişmeler hakkında sizlere bilgi vereceğim.

GAZİEMİR ESNAF VE SANATKARLAR ODASI

► 1970 yılında kurulmuş olan Gaziemir Esnaf ve Sanatkârlar Odası kurulduğu günden bu güne esnaf ve sanatkârlara hizmet vermektedir. Odamız 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’na tabidir. Odamız bünyesinde çağımızın gerektirdiği şekilde bilgisayarlı ortamda süratli ve düzgün hizmet verilmektedir. Büyük oranda üye bilgilerinin güncellenmesi sağlanmış olup günden güne teknolojik gelişmeleri üyelerimizin hizmetine sunmaya devam ediyoruz.

İzmir’de yaklaşık 131 adet Esnaf Odası var ve bazıları ihtisas, bazıları ise karma olan bu odalar, İzmir Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne bağlı olarak üyelerinin sorunlarını paylaşmak, ticari faaliyetlerini kolaylaştırmak ve bunlara çözüm yolları bulmak için çalışmalarını sürdürmektedirler. Gaziemir Esnaf Ve Sanatkarlar Odası çeşitli meslekleri içinde barındıran karma bir odadır.

  • T.C. İzmir Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği Sicil Müdürlüğü’nden alınan “Esnaf Sicil Tasdiknamesi”nin geçerlilik süresi 5 (beş) yıl olduğundan bu belge için vize tarihlerine lütfen dikkat ediniz. İşyerinizdeki her türlü adres ve meslek değişikliği için odamıza ve Sicil Müdürlüğü’ne müracaat edebilirsiniz.
  • Gaziemir Esnaf Ve Sanatkârlar Odası olarak üyelerimizin cep telefonlarına bilgilendirme ve duyuru amaçlı kısa mesajlar göndermekteyiz. Eğer bu mesajları alamıyorsanız cep telefonu numaranızı odamıza bildirerek güncelleyebilirsiniz.
  • Kapanış yapan üyeler ise ilgili vergi dairesinden, işyerinin kapatıldığına dair bir yazı (Mükellefiyet Durumu) alır. Bu yazı ve kapanış dilekçesi ile üyenin odaya olan aidat borçları da tahsil edildikten sonra üyenin oda kaydı kapatılır. Üye, Oda tarafından verilen yazıyla birlikte sicil kaydını sildirmek için İzmir Esnaf Ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğü’ne  yönlendirilir.

İşyeri kapatılmış olsa dahi, 5362 sayılı yasanın 61. maddesi gereği, bu hususu kayıtlı odaya bildirmeyen üyelerin, aidat borçlarından sorumluluğu devam etmektedir. Bu durum 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkar Meslek Kuruluşları Kanunun’nda “Oda kaydını sildiren üyelerin aidatı (odadaki) üye kaydının silindiği ay

  • itibarıyla alınır.” şeklinde ifade edilmiştir.
  • Hafta Tatili Hakkında Kanunun 4’üncü ve 5’inci maddelerinde sayılan işyerlerinin Pazar günü işyerlerini açmaları için belediyeden ruhsat alarak harç ödemeleri gerekmediğine dair Danıştay 8. Dairesinin 07/12/2010 tarih ve E.2010/5698, K.2010/6534 sayılı ilamına http://www.tesk.org.tr/tr/mevzuat/11/11005.html adresinden ulaşabilirsiniz. Bu işyerleri arasında internet kafe işletmeleri yoktur.

► 5362 Nolu Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu (Kabul Tarihi : 07.06.2005) MADDE 13. Resmî ve özel kuruluşlarla ilişkiler :

- Resmî ve özel kuruluşlarca, tacir ve sanayiciden meslekî faaliyetleri ile ilgili olarak istenilen ve 18.5.2004 tarihli ve 5174 sayılı Kanunun 26 ncı maddesinde öngörülen belgeler, esnaf ve sanatkârlar için mensup oldukları oda tarafından düzenlenir ve verilir.

-  Resmî makamlarca, esnaf ve sanatkârların meslekî faaliyetlerini ilgilendiren hususlarda alınacak kararlarda, ilgili odanın mütalaasından faydalanılır ve kurulacak komisyonlara oda temsilcisinin katılması zorunludur.

Belediyeler; ruhsat verebilmek için iş yeri açmak veya meslekî faaliyette bulunmak isteyen esnaf ve sanatkârlardan sicil tasdiknamesi ile üye olduklarına dair ilgili oda belgesini istemek zorundadırlar.

- Kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, kamu iktisadi teşebbüsleri, esnaf ve sanatkâr kredi ve kefalet kooperatifleri ve bankalar oda üyeleri ile ilgili ruhsat, ihale ve kredi işlemlerinde üye olduklarına dair ilgili oda belgesini istemek zorundadırlar.

ODA KAYDININ ÖNEMİ

İşyeri sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın, ilgili belediyeden “İşyeri açma ruhsatı” alabilmesine yönelik olarak, öncelikle İzmir Esnaf Ve Sanatkârlar Sicil Müdürlüğü’ne, ardından da ilgili meslek odasına kayıt yaptırmaları gerekiyor. Odaya kayıt için ise Sicil Müdürlüğü’ne götürmüş olduğunuz belgelerin birer nüshasını getirmeniz yeterli olmaktadır. Bizler, sorunlarınızı paylaşmak, ticari faaliyetlerinizi kolaylaştırmak ve bunlara çözüm yolları bulmak için buradayız. Bizim size hizmet edebilmemizde, itici güç olması bakımından her türlü sorunlarınızı ve görüşlerinizi her zaman bekliyoruz.

ODAMIZDAN HABERLER VE DUYURULAR…

► Kamu oyuna odamızın ve meslektaşlarımızın çalışmalarını anlatmak için başta internet olmak üzere çeşitli basın ve yayın kuruluşları vasıtası ile odamızın tanıtımı sağlanmaktadır. Gaziemir Esnaf Ve Sanatkârlar Odası sitesine, internet üzerinden kolaylıkla erişebilmektedir. Odamızdaki gelişmelere, hizmetlerimize, üyelere yapılan güncel duyurulara, esnaf dünyasını ilgilendiren güncel haberlere, vergi gündemine, kısaca esnaf ve sanatkârları ilgilendiren tüm konulara odamız internet sayfamızdan

( http://gaziemiresnafvesanatkarlar.blogspot.com ) ve sosyal paylaşım ağlarından (http://www.facebook.com/gaziemiresnafvesanatkarlar , http://www.facebook.com/gaziemiresnaf ) (http://twitter.com/gaziemiresnaf ) ulaşabilmektedir.

► Gaziemirli esnaflara sertifikalı hijyen eğitimi verildi… Odamızın Düzenlediği Sertifikalı Ekmek Hijyeni Eğitimi Üyelerimiz Tarafından Yoğun İlgi Gördü . Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından 17 Nisan 2013 Çarşamba günü Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen, İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda Mühendisi Aynur BATKAN , Ziraat Mühendisi Derya AKDENİZ ve Ziraat Yüksek Mühendisi

Yusuf VANGÖL’ün verdiği eğitime odamız üyeleri ve yanlarında çalışanları olmak üzere yüz kişi katıldı. Verilen eğitimle katılımcılara, ekmeğin çeşitlerinden, içeriğinde bulunması gereken ürün ve katkı oranlarına, çalışanların kılık kıyafetinden fırında aranan çalışma ve temizlik şartlarına kadar pek çok konuda bilgi aktarıldı.

Gaziemir Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Süleyman BEYEN, bu eğitimi çok önemsediklerini göstererek eğitime katılan esnaflara teşekkür etti. Gaziemir’de ekmeklerin üretimi, dağıtımı ve satışı konusunda oluşabilecek sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması için düzenlenen ve kanun zorunluluğu olan bu eğitimleri düzenleyerek, Oda olarak sorumluluğumuzu yerine getirdiğimize inanıyoruz. Gaziemir’de yaşayanların daha sağlıklı şartlarda hizmet alması için katılımlarını esirgemeyen esnafımıza da ayrıca teşekkür ederim.” dedi. Gaziemir’e ekonomik faaliyetler başta olmak üzere sosyal konularda da hizmet vermeye çalıştıklarını sözlerine ekleyen Başkan BEYEN, amaçlarının sosyal ve ekonomik anlamda daha yaşanılır bir Gaziemir’e ulaşmak olduğunu belirtti ve “bu eğitim aynı zamanda bizim tüketicilere saygımızın ve toplum sağlığına duyarlılığımızın bir göstergesi oldu” dedi. BEYEN, “Birliğimiz her konuda olduğu gibi hijyen seminerlerinin düzenlenmesine de yardımcı oldu. İzmir Birlik ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, toplum sağlığını yakından ilgilendiren konularda büyük hassasiyet göstermişlerdir” dedi.

► Gaziemir Kaymakamlığı bünyesindeki İlçe İnsan Hakları Kurulu, İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyeti ve Gaziemir Kent Konseyi bünyesindeki toplantılar başta olmak üzere birçok kurul ve toplantıya oda temsilcisi gönderilerek odamız ve esnafımız  temsil edilmektedir. Esnafımızın sorunları her platformda demokratik yollardan dile getirilmektedir.

► Üyelerimizin Basit Usül Vergi Muhasebe kayıtları ücretsiz olarak tutulmaya bu sene de devam ediliyor. Üyelerimizin Basit Usul Vergi Muhasebe kayıtları için fatura, perakende satış fişi ve gider belgelerini odamızla irtibat kurarak odamıza teslim etmeleri gerekmektedir.

► Vergi levhalarının işyerine asma zorunluluğu kaldırıldı ancak işyerinde bulundurma zorunluluğu devam ediyor. Vergi levhaları bundan böyle internet üzerinden temin edilecektir.

► Üyelerimizin işyerlerinde kullandıkları fiş, fatura, irsaliye, fiyat tarifesi gibi basılı evrakları İESOB’dan kısa sürede temin edilerek üyelerimize ulaştırılmaya devam edilmektedir.

► TESK E-kapasite internet sistemi kullanılarak, kapasite raporlarının elektronik ortamda düzenlenmesi ve bu sayede odamız tarafından üyelerimizin kapasite raporlarının en doğru ve en hızlı şekilde onaylanmaktadır.

► Periyodik olarak yapılan sağlık taramalarının sonuçları odamız aracılığıyla sahiplerine ulaştırılmaktadır. İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Veremle Savaş Derneği arasındaki protokol ile portör muayenelerini yaptıran esnaf sanatkarlar, bundan sonra da  muayene hizmetlerinden ücretsiz yararlanabileceklerdir.

► Esnaf odamızın hazırlatmış olduğu, hijyenik şartlar sağlayan önlüklerin yenileri yaptırıldı ve dağıtımları ücretsiz olarak devam etmektedir. Odamızdan temin edebilirsiniz .

► İşyerinize ait adres, telefon, ürün ve hizmet bilgilerinizi ÜCRETSİZ olarak  http://rehberkayit.11818.com.tr/11818.aspx adresinden kayıt ettirebilirsiniz.

► Turkcell İletişim Merkezleri’nden Esnaf Paketi’ne başvuruda bulunarak indirimli tarifeden yararlanabilirsiniz.

► Her konuda olduğu gibi, KOSGEB destekli kredi uygulamalarında da üyelerimiz bilgilendirilmekte olup yapılacak başvurulara yardımcı olunmaktadır. Destek, başvuru ve  kullanım kılavuzlarına http:www.kosgeb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

► Ücretsiz hukuk danışmanlığı hizmetimiz devam etmektedir. İzmir Barosu Avukatlarından Av. Mustafa BURKAZ, Gaziemir Esnaf ve Sanatkârlar Odası üyelerine ücretsiz hukuk danışmanlığı

hizmeti vermeye devam etmektedir. Odamıza kayıtlı üyelerimizin bu uygulamadan ücretsiz olarak yararlanabilmeleri için odamızla irtibat kurmaları yeterlidir.

► Üyelerimizin TAPDK ruhsat yenileme işlemlerinde odamızca yardımcı olunmaktadır.

ss
ERKAN ÇOBAN
GENEL SEKRETER